ul. Królewiecka 42, 82-300 Elbląg
55 625 88 81
2lo@elblag.eu

80-lecie

W tym((tj. 2025) nasza szkoła będzie obchodziła jubileusz 80-lecia działalności czyli dębową rocznicę. Warto przypomnieć, że II Liceum Ogólnokształcące to także w ogóle najstarsza szkoła w Elblągu. Zachęcamy absolwentów do dzielenia się wspomnieniami z lat pobytu w murach II LO przy ulicy Królewieckiej. A my jak to zwykliśmy robić przy kolejnych okrągłych rocznicach, postaramy się przedstawiać regularnie ważne osobistości – naszych absolwentów, z których jesteśmy niesamowicie dumni.

Najwcześniejsze wieści o szkole, określonej jako „schola senatora”, pochodzą z 1322 roku. Jednak właściwe dzieje „Szkoły”, której kontynuatorem jest II LO rozpoczynają się w roku 1535, kiedy to zostaje utworzona nowoczesna szkoła oparta na ideałach humanizmu renesansowego, a 29 września 1535 roku dochodzi do oficjalnego jej otwarcia. Jako że gimnazjum było pierwszym w Polsce Gimnazjum humanistycznym i protestanckim, a jego rektorem został wybitny literat i dramaturg Gnapheus, w szkole pragnęli uczyć się zarówno miejscowi studenci, jak i pochodzący z Prus Królewskich i Książęcych, a nawet z Litwy.

Najświetniejszy okres dziejów gimnazjum przypada na czasy dwóch rektorów o nazwisku Mylius – Jana oraz jego syna Michała. Pierwszy (z pochodzenia Czech) zajmował stanowisko rektora w latach 1597-1629, natomiast drugi kontynuował dzieło ojca przez następne 30 lat. Obok osiągnięć dydaktycznych ważnym wydarzeniem była budowa nowego gmachu gimnazjum na fundamentach dawnego Klasztoru Brygidek, który istnieje do dziś, aczkolwiek obecnie pełni on rolę muzeum miejskiego. Także, w 1601 roku powstała biblioteka gimnazjalna, systematycznie wzbogacana z funduszu Rady Miejskiej.
W drugiej połowie XVII wieku, wskutek wojen szwedzkich, nastąpił upadek miasta, a za nim i gimnazjum. Mimo tego szkoła pozostawała ośrodkiem życia kulturalnego. W latach 1644-1645 wykładał w gimnazjum, światowej sławy uczony, Jan Amos Komeński.

W roku 1882 wybudowano nowy gmach dla gimnazjum i jego biblioteki. To właśnie w tym gmachu położony jest jego spadkobierca – II Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Jagiellończyka. W 2017 roku szkoła uzyskała zezwolenie na uruchomienie klas dwujęzycznych, co doprowadziło do zmiany nazwy placówki na II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu. 

27 maja 2025 zapraszamy na drzwi otwarte do II Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu

Skip to content